آموزشیاران

قائم مقام سازمان نهضت سوادآموزی کشور:طبیعی است که نیروهای نهضت جزو بدنه آموزش وپرورش محسوب می شوند

قائم مقام سازمان نهضت سوادآموزی کشور:

یکی از نهادهای موفق، کم حاشیه و دوست داشتنی را باید «نهضت سوادآموزی» اعلام کرد.نهادی که در بین مردم به دلیل خدمات ارزنده و بدون منت از جایگاه ارزنده ای برخوردار است.نهضت سوادآموزی را همه دوست دارند و نام آن برای همه آشناست.نیروهای سخت کوش این نهاد مقدس در جای جای مناطق روستایی و شهری، یادگارهای ارزشمندی از خود برجای گذاشته اند.حضور موثر و پرتلاش نیروهای نهضت بین سوادآموزان همواره موجب رونق، شور، عشق و علاقه در مناطق مختلف کشور شده است.

تلاشی که امروز آثار آن را در جشن های پایان بی سوادی در نقاط مختلف کشور شاهد هستیم.جا دارد به همه این عزیزان خداقوت بگوییم.

جشن پایان بی سوادی

«مهندس وطنی» افزود: جشن ریشه کن کردن بی سوادی چندین ملاک مهم دارد که باید حتما رعایت شود. نخست فراهم کردن زیرساخت  لازم برای کودکان لازم التعلیم با همکاری سازمان آموزش و پرورش استان هاست. در مرحله بعد مستندسازی فعالیت ها حتما باید لحاظ شود. وی با رضایت از عملکرد فعالیت های نهضت سوادآموزی در استان گفت: خوشبختانه خراسان رضوی در بسیاری از برنامه های پیش بینی شده نه تنها از شاخص های کشوری عقب تر نیست بلکه حتی در برخی شاخص ها جلوتر هم هست.

وی در خصوص وضعیت استخدام نیروهای نهضت سوادآموزی هم گفت: طبیعی است که نیروهای نهضت جزو بدنه آموزش وپرورش محسوب می شوند و جایگاه آن ها در این سازمان باید حفظ و رعایت شود چرا که پس از محو بی سوادی نیروهای نهضت به آموزش و پرورش باز می گردند و در حال حاضر نیز تمدید ماموریت این دسته از آموزشیاران در واقع به صورت سالانه تا محو بی سوادی ادامه خواهد داشت

منبع روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۸۸ساعت 22:9  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

وزير آموزش و پرورش: نخستين کار من بررسي دقيق آماري است

تهران/ واحد مرکزي خبر/ سياسي
حميدرضا حاجي بابايي نخستين گام خود در وزارت آموزش و پرورش را بررسي دقيق آماري اين وزارتخانه دانست و گفت: امروزه بدون بررسي و آمار دقيق نمي توان موضوعات را پيگيري کرد.
وزير آموزش و پرورش پس از جلسه ديشب هيئت دولت در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار واحد مرکزي خبر افزود: بايد درخصوص اعتبارات، نيروي انساني و فضاهاي آموزشي بررسي دقيق آماري انجام دهيم تا براساس آن بتوانيم بودجه سال 1389 کل کشور و برنامه توسعه پنجم را پيگيري کنيم.وي بر همفکري در مسير رشد آموزش و پرورش با فرهنگيان تاکيد کرد و گفت: بايد در کاري که در آموزش و پرورش انجام مي دهيم به اشکال گوناگون با فرهنگيان مشورت کنيم و نظر آنها را بگيريم و گام هايي برداريم که هم کمک مجلس و هم کمک دولت را داشته باشد.
حاجي بابايي با بيان اينکه کار آموزش و پرورش بدون کمک مجلس، دولت، همه فرهنگيان و مردم پيش نمي رود افزود: بايد همه ما دست در دست هم در اين مسير حرکت کنيم تا مشکلات فرهنگيان به حداقل برسد و در اين زمينه اميد خوبي ايجاد شده است.
وزير آموزش و پرورش راي اعتماد مجلس به خود را راي به جامعه فرهنگي کشور توصيف و تصريح کرد: اين چنين رأيي در سي سال گذشته براي وزارت آموزش و پرورش سابقه نداشته است و اين خود نشان مي دهد هم دولت و هم مجلس عنايت ويژه اي به فرهنگيان دارند.
وي از شنيدن نظرهاي گوناگون فرهنگيان استقبال کرد و از آنان خواست با نظرهاي کارشناسانه خود، وزير جديد آموزش و پرورش را ياري دهند.

منبع iribnews

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آبان ۱۳۸۸ساعت 20:12  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

كار دشوار حاجي بابايي در آموزش و پرورش

حميد‌رضا حاجي بابايي، نماينده سابق مردم همدان با كسب راي اعتماد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي راهي وزارت آموزش و پرورش شد تا اين دستگاه عظيم و تاثير‌گذار را راهبري كند.

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با 217 راي موافق، همكار خود را راهي بزرگ‌ترين وزارتخانه كشور كردند؛ به اين اميد كه او بتواند مشكلات فراوان اين مجموعه را با حدود 14 ميليون دانش‌آموز و بيش از يك ميليون كادر فرهنگي حل كند؛ وزارتخانه‌اي كه به عقيده برخي از كارشناسان مانند «كشتي به گل نشسته» است.

وي داراي سوابق اجرايي متعدد مانند دبير دوره راهنمايي در شهرستان رزن، مدير دبيرستان در رزن، رئيس ‌آموزش و پرورش شهرستان اسد‌آباد، رئيس آموزش و پرورش شهرستان كبودر‌آهنگ، تدريس در دبيرستان‌هاي همدان و رياست آموزش و پرورش اين شهرستان است. با توجه به همين سوابق و آشنايي حاجي بابايي است كه فرهنگيان از وي توقعات بيشتري نسبت به علي‌احمدي، وزير سابق آموزش و پرورش دارند. 

حاجي بابايي با پشتوانه راي بالاي نمايندگان و همكاران فرهنگي خود در آموزش و پرورش از امروز صبح در دفتر وزارتي حضور خواهد داشت تا در وزارتخانه‌اي كه خود از متن آن است قدم‌هايي براي ساماندهي وضعيت نابسامان و آشفته آن بر دارد.

ايجاد تحول بنيادين در آموزش و پرورش كه بارها مقام معظم رهبري بر آن تاكيد داشتند، ساماندهي نيرو، حل مشكل نيروهاي حق‌التدريسي و آموزشياران نهضت سواد‌آموزي، احياي معاونت پرورشي و تربيت بدني، شايسته‌سالاري و اجراي قانون حذف كنكور از جمله وظايف حاجي‌بابايي است.

اميد است وي با رعايت شايسته‌سالاري و به‌كارگيري نيروهاي صاحب‌نظر و فرهنگي توانا و متعهد از همين امروز براي اصلاح و به‌سامان كردن امور نظام تعليم و تربيت اقدام كند كه فردا دير است.

همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۸ساعت 0:43  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

يك مقام مسوول : استخدام نيروهاي حق التدريسي به زودي آغاز مي‌شود

خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۲۱/۰۸/۸۸‬

اجتماعي. آموزش و پرورش. حق التدريسي
سمنان - معاون برنامه ريزي و توسعه مديريت وزارت آموزش و پرورش گفت:
قانون استخدام نيروهاي حق التدريسي در مجلس شوراي اسلامي نهايي شده و به زودي براي اجرا ابلاغ خواهد شد.

غلامحسن حيدري روز پنجشنبه در همايش معاونان برنامه ريزي و توسعه مديريت آموزش و پرورش استان سمنان افزود: بر اساس اين قانون نيروهاي حق التدريسي ظرف پنج سال بايد استخدام شوند.

وي گفت: در اين زمينه سالانه ‪ ۱۲‬هزارنفر مشمول اين طرح مي‌شوند.

 منبع:خبرگزاري جمهوري اسلامي

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۸ساعت 21:56  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

رئيس آموزش و پرورش شهر تهران در گفتگو با آريا : معلمان حق التدريس نگران استخدام نباشند

خبرگزاري آريا- زکريا يازرلو در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار آريا از استخدام معلمان حق التدرس در سازمان آموزش و پرورش در پروسة پنج ساله خبر داد.
يازرلو در خصوص استخدام معلمان حق التدريس در سازمان آموزش و پرورش عنوان کرد : از کارهاي جالبي که مجلس دورة هشتم انجام داد، تصويب قانون استخدام معلمان حق التدريس در يک پروسه پنج ساله است که دولت نيز آن را قبول کرد.
وي افزود : با توجه به اين که اين قانون را مجلس تصويب کرد قطعاً دولت متعهد تأمين بودجة آن است و استخدام معلمان حق التدريس به تدريج شروع شده و تا پنج سال آينده شاهد استخدام کلية معلمان خواهيم بود و جاي هيچگونه نگراني براي آنها وجود ندارد.

M.S110

کد خبر: 20091111143536936
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم آبان ۱۳۸۸ساعت 23:26  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

مهلت 5 ساله مجلس براي جذب 60 هزار معلم حق التدريسي

عضو کميسيون آموزش و تحقيقات گفت : مهلتي 5 ساله به آموزش و پرورش براي جذب معلمان حق التدريسي داده شد تا بر اساس اولويت هاي تعيين شده معلمان حق التدريسي استخدام شوند .

نورالله حيدري دستنايي، نماينده مردم اردل و فارسان در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي برنا با بيان اين که تغييري در ميزان جذب معلمان حق التدريسي به وجود نيامده است ، گفت : رقم60 هزار از ميزان استخدام معلمان حق‌التدريسي حذف نشده است.
وي ادامه داد : بر اساس قانون همه دستگاه ها موظف هستند معادل يک ،سوم خروجي خود نيروي جديد جذب کنند که ميزان بازنشستگي هاي وزارت آموزش و پرورش اين امکان را به مسئولان اين وزارت خانه خواهد داد .
حيدري خاطر نشان کرد : براي تعديل بارمالي مهلتي 5 ساله به آموزش و پرورش براي جذب اين نيروها داده شد تا بر اساس اولويت هاي تعيين شده معلمان حق التدريسي استخدام شوند .
اسفنديار اختياري ديگر عضو کميسيون آموزش هم حذف رقم 60 هزار را اشتباه دانست و گفت : قانون با همان رقم سابق تصويب و در شوراي نگهبان به تاييد رسيد .
اين قانون در مردادماه سال جاري به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد ولي اعضاي شوراي نگهبان با اين توضيح که اين مصوبه نمي‌تواند «اصل 75 قانون اساسي را به طول کامل ارضا کند، از تاييد آن خودداري کردند پس از آن آيت‌الله رضواني از فقهاي شوراي نگهبان در کميسيون آموزش مجلس حضور يافت و دلايل مخالفت همکاران خود را تشريح کرد.
اسدالله عباسي نايب ‌رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس،نيز چهارشنبه هفته گذشته از حذف رقم استخدام 60 هزار معلم حق‌التدريسي از مصوبه مجلس خبر داده بود.
وي با بيان اينکه هنوز شوراي نگهبان اين مصوبه را تاييد نکرده است، افزوده بود: اعضاي شوراي نگهبان معتقدند که دولت توانايي استخدام 60 هزار معلم حق‌التدريسي را ندارد و اين مصوبه بار مالي زيادي را بر دوش آن مي‌گذارد.
عباسي ادامه داده بود: به همين دليل نيز اعضاي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس رقم 60 هزار نفر را حذف کرده و طبق طرح جديد دولت هر ساله براساس اعتبارت موجود و خروجي‌هاي سالانه آموزش و پرورش و نيازهاي آن معلمان حق‌التدريسي جذب مي‌شوند.

انتهاي خبر // شبکه خبری برنا//133 - 133 - 68//www.BornaNews.ir
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم آبان ۱۳۸۸ساعت 22:25  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

قانون تعیین‌تکلیف‌معلمان‌حق‌التدریس‌و آموزشیاران‌نهضت‌سوادآموزی‌ابلاغ شد

از سوي رئيس جمهور؛

قانون تعیین‌تکلیف‌معلمان‌حق‌التدریس‌و آموزشیاران‌نهضت‌سوادآموزی‌ابلاغ شد

قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش که در مجلس شورای اسلامی تصویب و به تایید شورای نگهبان رسیده بود، از سوی رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، بر اساس این قانون دولت موظف است در اجرای جزء (2) بند (و) ماده (145) قانون برنامه چهارم توسعه و بند (ج) ماده (24) قانون مدیریت خدمات کشوری، از تاریخ تصویب این قانون حداکثر ظرف پنج سال نیروهای حق‌التدریسی ،‌نهضت سواد آموزی، مربیان پیش دبستانی و مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را تا سقف شصت هزار نفر با رعایت ماده (46) قانون مدیریت خدمات کشوری و شرایط عمومی استخدامی کشور به استخدام آموزش و پرورش درآورد.
بر این اساس ، معلمین حق‌التدریسی وزارت آموزش و پرورش دارای مدرک کارشناسی و بالاتر با چهارسال سابقه حق‌التدریسی مستمر و شاغل بودن تا پایان سال تحصیلی 88-87 و داشتن میانگین حداقل دوازده ساعت تدریس در هفته در چهار سال گذشته، به استخدام رسمی در می‌آیند.
بر اساس این قانون، همچنین معلمین حق‌التدریسی وزارت آموزش و پرورش دارای مدرک کاردانی با پنج سال سابقه حق‌التدریسی و شاغل بودن تا پایان سال تحصیلی 88-87 و داشتن میانگین حداقل دوازده ساعت تدریس در هفته در پنج سال گذشته به صورت پیمانی استخدام می‌شوند. همچنین معلمین حق‌التدریسی دارای مدرک دیپلم (با اولویت معلمین کوچ رو) با هفت سال سابقه حق‌التدریسی مستمر و شاغل بودن تا پایان سال تحصیلی 88-87 و داشتن میانگین حداقل بیست و چهار ساعت تدریس در هفته در هفت سال گذشته به صورت پیمانی استخدام می‌شوند.
معلمین حق‌التدریسی دارای مدرک کاردانی و دیپلم هم پس از استخدام پیمانی مطابق این قانون در صورت اخذ مدارک کارشناسی به استخدام رسمی درمی‌آیند و معلمین حق‌التدریسی که در زمان تصویب این قانون دانشجوی کارشناسی بوده و تعداد واحدهای گذرانده آنها تا پایان سال تحصییلی 88-87 برابر تعداد واحدهای مدرک کاردانی باشد با رعایت ماده (3) این قانون به استخدام پیمانی درمی‌آیند.
بر این اساس، معلمین حق‌التدریسی دارای مدرک کاردانی آموزش ابتدایی و رشته‌های خاص کار دانش و فنی و حرفه‌ای به تشخیص آموزش و پرورش در صورت داشتن شرایط ماده (3) این قانون به استخدام رسمی در می‌آیند و مشمولین تبصره (3) ماده واحده قانون لغو مواد (6) و (6 مکرر الحاقی) به اساسنامه نهضت سواد آموزی جمهوری اسلامی ایران و تعیین ضوابطبه کارگیری آمزشیاران مصوب 8/8/1380 که در زمان تصویب این قانون در نهضت سوادآموزی شاغل بوده و دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند به صورت رسمی و همچنین دارندگان مدرک کاردانی به صورت پیمانی استخدام می شوند.
بر اساس این قانون، هفت هزار نفر از بین آموزشیارانی که بعد از تاریخ 8/8/1380 در نهضت سوادآموزی دارای بیش از شصت ماه سابقه خدمت باشند به شرط شاغل بودن در نهضت سوادآموزی در زمان تصویب این قانون و داشتن حداقل مدرک کاردانی با اولویت رشته‌های مرتبط و مدارک تحصیلی بالاتر و سنوات خدمت در صورت داشتن مدرک کارشناسی و بالاتر به صورت رسمی و در صورت داشتن مدرک کاردانی به صورت پیمانی به استخدام در‌می‌آیند.
بر این اساس، همه آموزشیاران نهضت سوادآموزی موظف به گذراندن دوره‌هایآموزشی بدو خدمت طبق برنامه آموزش و پرورش می‌باشند و همه آموزشیاران نهضت سوادآموزی که بر اساس مواد (4) و (5) این قانون به استخدام درمی‌آیند تا زمانی که نیاز به خدمات آنان در نهضت سوادآموزی باشد، موظف به خدمت در نهضت سوادآموزی بوده و در صورت عدم نیاز نهضت سوادآموزی و موافقت آموزش و پرورش، با رعایت مفاد این قانون در آموزش و پرورش خدمت می‌کنند.
بر اساس این قانون، نهصد نفر از مربیان پیش دبستانی که بیش از ده سال سابقه همکاری با آموزش و پرورش دارند در صورت شاغل بودن تا پایان سال تحصیلی 88ـ87 و دارا بودن مدرک کارشناسی و بالاتر به صورت رسمی و دارندگان مدرک کاردانی و دیپلم بهص ورت پیمانی به استخدم درمی‌آیند و همچنین مربیان و کارشناسانی که با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همکاری می‌کنند با داشتن حداقل پنج سال سابقه بهص ورت مستمر و تمام وقت (44 ساعت در هفته) و شاغل بودن در زمان تصویب این قانون با داشتن حداقل مدرک لیسانس به استخدام رسمی و با مدرک کاردانی به استخدام پیمانی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درمی‌آیند.
بر این اساس ، همه افرادی که از طریق این قانون به استخدام در می‌آیند صرفاً در مناطق مورد نیاز آموزش و پرورش و یا نهضت سوادآموزی در آن استان مشغول به کار خواهند شد و نقل و انتقال این افراد پس از پنج سال اشتغال از زمان استخدام رسمی و در صورت موافقت مبدأ و نیاز مقصد امکان‌پذیر خواهد بود.
بر اساس این قانون، از تاریخ تصویب این قانون به کارگیری هرگونه نیروی حق‌التدریس جدید در وزارت آموزش و پرورش ممنوع است و از تاریخ تصویب این قانون، معلمین مورد نیاز آموزش و پرورش از طریق مراکز و دانشگاههای تربیت معلم، دانشگاه شهید رجایی و مجتمع آموزش عالی پیامبر اعظم (ص) ضمن رعایت ماده (1) این قانون به استخدام پیمانی در می‌آیند. فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشورنیز از طریق آزمون ورودی و گذراندن دوره‌های لازم حسب نیاز وزارت آموزش و پرورش می‌توانند استخدام شوند.
بر این اساس ، دارندگان مدارک دیپلم و کاردانی (به استثناء نیروهای مشمول تبصره «3» ماده «3») که به موجب این قانون استخدام می‌گردند در امور اداری و دفتری مدارس به کار گرفته می‌شوند مگر در مناطقی که با تشخیص آموزش و پرورش نیاز به خدمات آموزشی آنها باشد که پس از طی دوره‌های لازم در رسته آموزشی به کار گرفته می‌شوند. در صورتی که دارندگان مدرک دیپلم طی پنج سال و کاردانی طی سه سال از زمان استخدام موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش شوند ضمن گذراندن دوره‌های آموزشی مربوط برابر ضوابط و مقررات آموزش و پرورش به رسته آموزشی منتقل می‌شوند.
این قانون دولت را موظف کرده است از تاریخ تصویب این قانون مطابق بند (ج) ماده (24) قانون مدیریت خدمات کشوری معلمین حق‌التدریسی، آموزشیاران نهضت سوادآموزی، مربیان پیش دبستانی و مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان موضوع این قانون را به استخدام در آورد.
بر این اساس ، استخدام معلمین حق‌التدریس و نهضت سوادآموزی، مربیان پیش دبستانی و مربیان کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان با رعایت بند (ی) ماده (145) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد و در سالهای بعد از برنمه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، آموزش و پرورش موظف به استخدام باقیمانده آنها تا سقف شصت هزار نفر بر اساس مفاد این قانون در مدت زمان تعیین شده خواهد بود.
بر این اساس ، از کمیسیون های اجتماعی و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به ترتیب یک نفر و دو نفر بر حسن اجراء این قانون نظارت خواهند داشت و وزارت آموزش و پرورش موظف است گزارش عملکرد هر ساله این قانون را حداکثر تا پایان خردادماه سال بعد به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.
+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۸ساعت 21:49  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

رقم استخدام "60 هزار "معلم حق التدریس از مصوبه مجلس حذف شد

تورم نیروی انسانی یکی از چالش برانگیزترین مسائل و مشکلات پیش روی نظام آموزشی کشور است.

اسدالله عباسی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر افزود: اعضای شورای نگهبان معتقدند که دولت توانایی استخدام 60 هزار معلم حق التدریسی را ندارد و این مصوبه بار مالی زیادی را بر دوش آن می گذارد.

طرح استخدام 60 هزار معلم حق التدریسی مردادماه سال جاری به تصویب نمایندگان مجلس رسید که با ایراداتی از سوی شورای نگهبان روبرو شد.

نماینده مردم رودسر و املش ادامه داد: به همین دلیل نیز ما در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس رقم 60 هزار نفر را حذف کردیم و طبق طرح جدید دولت هر ساله بر اساس اعتبارات موجود خروجیهای سالانه آموزش و پرورش و نیازهای آن معلمان حق التدریس را جذب می کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه  شورای نگهبان به شکل ضمنی این طرح را تایید کرده است اظهار کرد: آموزش و پرورش از هم اکنون باید سازو کار استخدام این افراد را فراهم کند و نباید خللی در این موضوع ایجاد شود.

تورم نیروی انسانی یکی از چالش برانگیزترین مسائل و مشکلات پیش روی نظام آموزشی کشور است.

سال گذشته علی احمدی وزیر وقت آموزش وپرورش از وجود 570 هزار نیروی آموزشی بلاتکلیف در این وزارتخانه خبر داده بود.

منبع:خبرگذاری مهر

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۸ساعت 20:40  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

عقب نشینی آموزش و پرورش از موضع قبلی و توقف به کار گیری نیروهای آزاد

صفحه 09 اجتماعي ، شماره سريال 17405 ، تاريخ انتشار 880812

با وجود خبرهای متعددی که درباره به کارگیری نیروهای آزاد و شرکتی در مناطق مورد نیاز آموزش و پرورش از سوی سرپرست آموزش و پرورش اعلام شد و واکنش های بسیاری را از سوی نمایندگان نیز در پی داشت این بار دکتر محسن پور با اعلام این که آموزش و پرورش نیروهای مورد نیاز خود را تنها از طریق مراکز تربیت معلم تامین می کند، از موضع قبلی خود عقب نشینی کرد. در همین حال مخبر کمیسیون آموزش و همچنین یک مسئول در آموزش و پرورش نیز خبر توقف به کارگیری نیروهای آزاد را در آموزش و پرورش دادند.به گزارش فارس سیدرمضان محسن پور در این باره گفت: آموزش و پرورش نیروهای مورد نیاز خود را تنها از طریق مراکز تربیت معلم تامین می کند. وی افزود: در شرایط اضطراری و در مناطق محروم که مشکل کمبود معلم وجود دارد، از طریق دستورالعمل ارسالی به استان ها، از افرادی که دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس اند و شرایط معلمی را نیز دارند پس از گزینش و آموزش، استفاده می شود.فرید معاون رسانه ای آموزش و پرورش نیز در این باره به خراسان گفت: آموزش و پرورش به هیچ وجه به دنبال جذب نیروهای شرکتی و آزاد نیست.وی افزود: تنها راه ورود به آموزش و پرورش از راه آزمون و گزینش و یا مراکز تربیت معلم است.دکتر محسن پور سرپرست آموزش و پرورش در ادامه همچنین با بیان این که در سال های گذشته نمایندگان مجلس درخصوص طرح استخدام معلمان حق التدریس به صورت تخصصی فعالیت کرده اند اظهار داشت: وضعیت۶۰ هزار نیروی حق التدریس که شرایط استخدام را دارند به دلیل مشکلات قانونی در شورای نگهبان در حال رسیدگی است که پس از رفع اشکال و ابلاغ لایحه به سرعت اجرایی می شود.وی افزود: هم اکنون از سوی آموزش و پرورش و مجلس هیچ طرحی برای به کارگیری معلمان قراردادی و شرکتی در دستور کار نیست و تصمیم آموزش و پرورش این است که برای تامین نیازهای خود از مراکز تربیت معلم استفاده کند.درخور اشاره است که در آستانه سال تحصیلی محسن پور از به کارگیری و جذب نیروهای شرکتی و قراردادی در مناطق و رشته های مورد نیاز خبر داد که به دنبال واکنش نمایندگان و رئیس مجلس محسن پور کمی از موضع خود عقب نشینی کرد اما بعد از آن باز هم خبرهایی به نقل از وی در مورد به کارگیری نیروهای حق التدریس و قراردادی در مناطق محروم و مناطقی که کمبود معلم در آن ها شدید است، مطرح شد. به هر حال این بار ظاهرا آموزش و پرورش به صراحت از موضع قبلی خود درباره به کارگیری نیروهای آزاد عقب نشینی کرده است.اثبات این مدعا را می توان در صحبت یک مسئول در آموزش و پرورش دریافت که به خراسان گفت: در حال حاضر نیروهای آزاد و شرکتی را در برخی مناطق به ویژه مناطق محروم داریم به همین دلیل نمی توان گفت که آموزش و پرورش تاکنون از نیروهای شرکتی استفاده نکرده است.وی افزود: اما قرار است که دیگر، نیروهای شرکتی در آموزش و پرورش به کار گرفته نشوند و استخدام به کارگیری نیرو از طریق مرکز تربیت معلم باشد.در همین زمینه مخبر کمیسیون  آموزش و تحقیقات مجلس به ایرنا گفت: به کارگیری نیروهای آزاد در آموزش و پرورش که از ابتدای مهر آغاز شده بود متوقف شد.سیدکاظم موسوی افزود: وزارت آموزش و پرورش برای جبران کمبود نیروی آموزشی در مدارس باید به سراغ نیروهای حق التدریسی که در اولویت استخدام هستند، برود.به گفته وی، آموزش و پرورش بدون در نظر گرفتن حساسیت موضوع حرکت غیرقانونی و ناپسندی را با جذب نیروهایی خارج از سیستم آموزش و پرورش در پیش گرفته بود.موسوی گفت: تعلیم و تربیت به معنای واقعی و با کیفیت بالا در مدارس باید اجرا شود نه این که نیروهای فاقد تخصص به امر تعلیم و تربیت بپردازند.موسوی با اشاره به این که مراکز تربیت معلم مراکز نخبه پروری و معلم پروری است، اظهار داشت: در این راستا باید مراکز تربیت معلم به منظور تعلیم نیروهای زبده و مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش احیا شوند تا همانند امروز این وزارت خانه به یک باره با کمبود نیرو مواجه نشود.مخبر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت استخدامی معلمان حق التدریس نیز گفت: اکنون ۶۰ هزار معلم حق التدریسی در انتظار استخدام به سر می برند. توجیه برخی افراد در این زمینه این بوده است که به کارگیری این افراد بار مالی برای دولت خواهد داشت در حالی که معتقدم این معلمان، افراد ماهر و باتجربه ای اند که به کارگیری آن ها به نفع نظام آموزشی کشور است.موسوی هم چنین افزود: ایرادی که شورای نگهبان به ماده ۷۵ «طرح به کارگیری نیروهای حق التدریس در آموزش و پرورش» مبنی بر این که این طرح بار مالی دارد، با بررسی مجدد در کمیسیون نیز رفع شد.وی در عین حال متذکر شد: اگر قرار است نیروی جدیدی در آموزش و پرورش جذب شود، بهترین گزینه همین نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اند.

منبع روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۸ساعت 10:57  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

استخدام در آموزش و پرورش فقط از نیروهای مراکز تربیت معلم مجاز است

                                           تاریخ خبر :  10/08/88    23:32:2

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: اراده ی آموزش و پرورش برای گرفتن نیروهای مورد نیاز فقط از مراکز تربیت معلم صورت می گیرد.
سید رمضان محسن پور در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش با بيان اينكه طرح معلمان حق تدریسی را سالهاي قبل نمایندگان مجلس روی آن تخصصی کار کرده اند  اظهار داشت: 60 هزار نفر از حق التدریسی هایی که شرایط استخدام را دارند به دليل مشكلات قانوني در شوراي نگهبان در حال رسيدگي است كه پس از رفع اشكال و ابلاغ لايحه به سرعت اجرايي مي شود.
وی گفت: هم اكنون هیچ طرحی از طرف آموزش و پرورش و مجلس برای استخدام معلمین قرار دادی و شرکتی در دستور كار قرار نداشته و اراده آموزش و پرورش این است که از محل تربیت معلمین مراکز تربیت معلم برای نیازهای خود استفاده کند.
محسن پور افزود: در شرایط اضطراری و در مناطق محروم که مشکل معلم وجود دارد ،با دستور العمل روشن که برای استانها فرستاده ایم از بعضی از افراد که درای لیسانس و فوق لیسانس هستند و شرایط معلمی را دارند پس از گزینش و آموزش از آنها استفاده می شود.

منبع سایت وزارت آموزش ورورش

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم آبان ۱۳۸۸ساعت 0:7  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

7 هزار آموزشیار استخدام می شوند

قائم مقام نهضت سوادآموزی کشور با اشاره به برگزاری جشن پایان بیسوادی در 6 هزار روستای کشور گفت: 7  هزارازآموزشیاران نهضت سواد آموزی دارای 60 ماه خدمت متوالی تا قبل از سال 80، تا پایان سال جاری استخدام می شوند.
علی وطنی در گفتگو با خبرنگار مهر در حاشیه جشنواره فیلم کوتاه نهضت سواد آموزی در کرمان اظهار داشت: آموزشیاران نهضت سواد آموزی دارای مدرک دانشگاهی که تا پایان 8 آبان ماه 1380 دارای 60 ماه سابقه کار در نهضت سواد آموزی هستند مشمول قانون استخدام می باشند که از ابتدای سال جاری این استخدام در حال انجام است.
قائم مقام نهضت سواد آموزی کشور تصریح کرد: در بسیاری از استانهای کشور استخدام این افراد مراحل پایانی را طی می کند و هم اکنون در مرحله کارهای اجرایی و گزینش قرار دارد که پیش بینی می شود تا پایان سال جاری به تمام برسد.
وطنی خاطر نشان کرد: مجلس نیز اخیرا مصوبه ای در ارتباط با استخدام نیروی های حق التدریس آموزش و پرورش تصویب کرده است که طبق شرایط 7هزار آموزشیار نهضت سواد آموزی دارای مدرک دانشگاهی را نیز شامل می شود.
وی افزود: این مصوبه هم اکنون در شورای نگهبان قرار دارد و پس از مشخص شدن بار مالی مصوبه توسط دولت و تصویب شورای نگهبان اجرایی خواهد شد.


 

٠٨:٣١ ٠٩/٠٨/١٣٨٨

ظاهرا آقای وطنی هنوز خبر ندارند که طرح توسط شورای نگهبان تصویب شده و به دولت نیز ابلاغ شده است .
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم آبان ۱۳۸۸ساعت 23:24  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

تا پایان امسال،استخدام آموزشیاران واجد شرایط نهضت سواد آموزی

قائم مقـام نهضت سوادآمـوزی گفت: مراحل استخدامی آموزشیاران واجد شرایط نهضت سواد آموزی تا پایان امسال طی می شود.
به گزارش شبكه خبر به نقل از واحد مركزی خبر، وطنـی گفت: آموزشیاران نهضت سوادآموزی دارای مدرک دانشگاهی که تا هشتم آبان 1380 با پنج سال سابقه یا 60 ماه خدمت منظم، مشمول طرح استخدام هستند و تا پایان امسال مراحل استخدامی آنان طی می شود . 

وی همچنین با اشاره به مصوبه اخیر مجلس درباره استخدام حق التدریس های آموزش و پرورش و استخدام هفت هزار نفر از آموزشیاران نهضت با مدرک دانشگاهی واجدشرایط گفت: این مصوبه پس از ابلاغ شورای نگهبان اجرا خواهد شد.

با سلام به همه همکاران
از اینکه در به روز شدن وبلاگ چند روزی وقفه ابجاد شد عذر می خواهم علت اینکه وبلاگ گاهی دیر به روز میشود این است که گاهی اوقات دیر وقت میکنم آنلاین شوم وهم علت دیگر این است که خبر جدیدی در مورد آموزشیاران نبوده است و بنده سعی میکنم که بیشتر خبرهایی در مورد آموزشیاران را در وبلاگ بگذارم چون خبرها در مورد سایرین به اندازه کافی در وبلاگها وسایتهای دیگر یافت می شود و در مورد ما آموزشیاران است که اکثر اوقات نامی از ما برده نمی شود و در حقمان ظلم می شود در ضمن این وبلاگ متعلق به همه همکاران است وشمانیز اگر خبر جدیدی دریافت کردیدلطفا در بخش نظرات قید کنید با تشکر .
+ نوشته شده در  جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ساعت 20:11  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

دولت موظف به استخدام 60 هزار نيروي حق‌التدريسي شد

دولت موظف به استخدام 60 هزار نيروي حق‌التدريسي شد
عمومی- گروه اجتماعي: براساس مصوبه مجلس، دولت موظف شد طي 5 سال 60 هزار معلم حق‌التدريسي و آموزشيار نهضت را به‌صورت رسمي يا پيماني استخدام كند.

به گفته يك عضو كميسيون آموزش مجلس، دولت موظف است از بين حدود 105 هزار نيروهاي حق‌التدريسي آموزش و پرورش داراي مدرك كارشناسي و بالاتر با 4 سال سابقه همكاري مستمر به ميزان 12 ساعت در هفته و شاغل بودن تا پايان سال تحصيلي 88-87 را به استخدام رسمي در آورد.

علي كريمي فيروز‌جايي افزود: همچنين معلمان حق‌التدريسي داراي مدرك كارداني با 5 سال سابقه همكاري مستمر و به شرط شاغل بودن تا پايان سال تحصيلي 88-87 و داشتن ميانگين حداقل 12 ساعت تدريس در هفته به‌صورت پيماني استخدام خواهند‌شد.

براساس مصوبه مجلس، معلمان حق‌التدريسي ديپلمه با اولويت معلمان كوچ‌رو، با 7 سال سابقه همكاري مستمر، شاغل بودن تا پايان سال تحصيلي88-87 و داشتن ميانگين حداقل 24 ساعت تدريس در هفته طي 7 سال گذشته به‌صورت پيماني استخدام مي‌شوند.

عضو كميسيون آموزش مجلس اعلام كرد: معلمان حق‌التدريسي ديپلم و فوق‌ديپلم پس از استخدام پيماني مطابق اين قانون درصورت اخذ مدرك كارشناسي به استخدام رسمي در مي‌آيند.

وي گفت: براساس مصوبه ديگر اين طرح، معلمان حق‌التدريسي كه در زمان تصويب اين قانون دانشجوي كارشناسي باشند و واحدهاي گذرانده آنها تا پايان سال تحصيلي 88-87 برابر تعداد واحدهاي كارداني باشد با رعايت ماده 3 به‌صورت پيماني استخدام خواهند‌شد.

نيروهاي حق‌التدريسي فوق‌ديپلم آموزش ابتدايي و رشته‌هاي خاص كار‌دانش و فني حرفه‌اي نيز به تشخيص آموزش و پرورش درصورت داشتن شرايط ماده3 به استخدام رسمي در مي‌آيند.

استخدام آموزشياران

براساس مصوبه مجلس، آموزشياران شاغل نهضت سواد‌آموزي قبل از سال 80 طبق اساسنامه نهضت و داشتن مدرك ليسانس و بالاتر، به‌صورت رسمي و فوق‌ديپلمه‌ها به‌صورت پيماني استخدام مي‌شوند.

كريمي اظهار كرد: مابقي آموزشياران تا 7 هزار نفر با اولويت بيش از 60 ماه سابقه خدمت، تناسب رشته تحصيلي، مدرك تحصيلي و نياز منطقه، استخدام مي‌شوند. همچنين همه آموزشياران نهضت موظف به طي دوره‌هاي آموزشي بدو خدمت طبق برنامه آموزش و پرورش هستند.

نماينده مردم بابل گفت: آموزشياران نهضت كه براساس اين قانون استخدام مي‌شوند درصورت عدم‌نياز نهضت و موافقت آموزش و پرورش، با رعايت مفاد اين قانون در آموزش و پرورش خدمت خواهند‌كرد.

استخدام مربيان پيش‌دبستاني

براساس مصوبه مجلس، 900 نفر از مربيان پيش‌دبستاني داراي بيش از 10 سال سابقه همكاري با آموزش و پرورش، درصورت شاغل بودن تا پايان سال تحصيلي 88-87 و داشتن مدرك ليسانس و بالاتر به‌صورت رسمي و ديپلم و فوق‌ديپلم به‌صورت پيماني استخدام خواهند‌شد.

عضو كميسيون آموزش مجلس درباره نحوه نقل و انتقال اين افراد عنوان كرد: اين گروه پس از استخدام حداقل به‌مدت 5 سال بايد در محل خدمت فعلي خود انجام وظيفه كنند. بعد از طي اين مدت تقاضاي نقل و انتقال درصورت موافقت مبدا و مقصد قابل بررسي است.

مجلس همچنين مقرر كرد از تاريخ تصويب اين قانون، معلمين مورد نياز آموزش و پرورش از طريق مراكز و دانشگاه‌هاي تربيت معلم، دانشگاه شهيد رجايي و مجتمع آموزش عالي پيامبر اعظم(ص) ضمن رعايت ماده يك اين قانون به استخدام پيماني در مي‌آيند.

فارغ‌التحصيلان ساير دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور نيز از طريق آزمون ورودي و گذراندن دوره‌هاي لازم حسب نياز وزارت آموزش و پرورش مي‌توانند استخدام شوند.

كريمي در پايان افزود: براساس مصوبه مجلس، هزار و 200 نفر از كاركنان قراردادي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان نيز استخدام مي‌شوند.  اين مصوبه مجلس درصورت تاييد شوراي نگهبان قابل اجراست.

منبع سایت روزنامه همشهری

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم آبان ۱۳۸۸ساعت 0:18  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

مشكل استخدام 60 هزار معلم حق‌‌التدريس برطرف شد

خبرگزاري فارس: سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: با پيگيري‌هاي مستمر و رايزني‌هاي صورت گرفته با شوراي نگهبان مشكل استخدام 60 هزار معلم حق‌التدريس و آموزشيار نهضت سوادآموزي برطرف شد.به گزارش خبرگزاري فارس از اردبيل، حجت‌الاسلام سيد كاظم موسوي صبح امروز در جلسه شوراي اداري استان اردبيل اظهار داشت: شوراي نگهبان تنها به منابع مالي اين طرح ايراد گرفته بود كه با مشخص شدن منابع پرداخت استخدام اين‌گونه معلمان اين طرح مورد تاييد شوراي نگهبان قرار گرفت و به زودي براي اجرا به دولت و وزارت آموزش و پرورش ابلاغ خواهد شد.
وي گفت: اين هديه اندك از سوي نمايندگان در راستاي حل مشكلات فرهنگيان شريف بود كه سال‌هاي متمادي با كمترين حق و حقوق در دورافتاده‌ترين مناطق مشغول تدريس بودند.

منبع: خبرگذاری فارس

+ نوشته شده در  جمعه یکم آبان ۱۳۸۸ساعت 22:58  توسط وبلاگ آموزشیاران  | 

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، سيدمهدي صادق نماينده مردم آستانه‌اشرفيه در خانه ملت لغو قراردادهاي آموزشياران نهضت سوادآوري را خلاف قانون دانست و افزود: برخي از نيروهاي نهضت سوادآموزي 10 سال در حالت قراردادي كار مي‌كردند كه قراردادهاي آنان لغو و به صورت حق‌التدريس ادامه كار مي‌دهند، اين موضوع موجب كاهش دو تا سه برابري حقوق آن شده است، اين موضوع به وضعيت معيشتي، اقتصادي و زندگي آنان ضربه زده است انتظار دارم به وضعيت آنان هر چه سريع‌تر رسيدگي و از لغو قراردادها جلوگيري شود.

منبع:خبرگزاري دانشجويان ايران ایسنا

+ نوشته شده در  جمعه یکم آبان ۱۳۸۸ساعت 22:42  توسط وبلاگ آموزشیاران  |